Grundinfo Stamtavle Avlskåring Mentalbeskrivelse Resultater
Von Ellinghaus Bozzz
AK, BH, AD, ZTP, IPO 1, NUCH, DKCH, SECH, NORDCH, DEVDHCH, LVCH, KLBCH, HRCH, BBCA W`15, EECH, LUCH, PLCH, CZCH, KLBV(BK)16, INTCH(U), INTCH
BK DEJGCH, EUJGSG 2013, VDH DEJGCH, NO Årsvinner Unghund 2013, DK Juniorårsvinder 2013, Latvian Jahressieger 2016, Annual Trophy Winner 2017, Svensk Årsvinder 2018

Udstillingsresultater

Dato Sted Dommer Klasse Præmiering Point
09-09-2018 Gruppe 20 - Aalborg Beatrice Stocchi, Italien Champion EX2 11
12-08-2018 Boxer SM, Sverige Angelika Hartmann Brugshund EX1, CK, BIK1, BIR, Svensk Årsvinder 2018
04-08-2018 Norsk Boxerklubb, Kristiansand Mathias Wolf Brugshund EX1, CK, BIK1, BIM
01-07-2018 Trondheim, Norge Tina Peixoto Champion Ex1, CK, BIK1, CACIB, BIM
03-06-2018 National udstilling, Melsomvik Arne Johan Haugen Brugshund Ex1, CK, BIK2, res. N.Cert
02-06-2018 Årsvinderudstilling, Norge Vesna Curcic Brugshund Ex1, CK, BIK3
27-05-2018 Atibox, Malmø Mathias Wolf Brugshund Ex, certificate Qual
13-05-2018 Europasieger, Dortmund Angelina Hartmann Sieger V2, Res. Anw.Dt. Ch. VDH
25-11-2017 Gruppe 18 - Viborg Dusan Travnikar, Serbien Brugshund EX2, CK 13
05-11-2017 Herning, Dansk Vinder Karl - Erik Johansson, Sverige Brugshund EX1, CK, BIK3 18
04-11-2017 Herning John J Walsh, Irland Brugshund EX1, CK 15
24-09-2017 Københavnsvinder Birgitte Schjøth, Danmark Champion EX 8
17-09-2017 Jahressieger, Aachen Dick-Jakob Baars, Holland Gebrauchshundklasse V
27-08-2017 Gruppe 8 - Islev/Hvidovre Jiri Suchy (CZ) Brugshund EX1, CK, BIK2 20
26-08-2017 Gruppe 8 - Islev/Hvidovre Jaromir Spicera (CZ): Brugshund EX1, CK, BIK2 20
13-08-2017 Boxer SM, Tånga, Sverige Daniel Boros Djevi, Serbien Bruksklasse Ex1, CK
06-08-2017 BK Agder, Norge Margot Egeblad Brugsklassen Ex1, CK, BHK1, BIR
18-06-2017 BK Ørkelljunga, Sverige Juta Haranen Brugsklassen Ex1, CK, 1 BHK, Cert, BIR, Svensk Champion og Nordisk Champion på dagen
11-06-2017 Annual Trophy Show, Hannover Walther Fichter Gebrauchshundklasse V1, Anw. Dt. Ch VDH, Schönste Rüde, CACIB, BOS, Klubsieger Anw. BK, VDH Annual Trophy Winner 2017
03-06-2017 BK Lerum, Sverige Anna Bogucka, PL Brugsklassen Ex2, CK, BIK2, Res. Cert
30-04-2017 Gr. Tarp, Tyskland Ginette Hufschmid, Schweiz Sieger V1, Anw.Dt. Ch. (VDH) Anw. Klubsieger (BK) Res.
28-08-2016 Gruppe 20 - Aalborg Ursula Heidelberg (DE) Champion EX1, CK, BIK2 20
27-08-2016 Gruppe 20 - Aalborg Radim Fiala (CZ) Champion EX2, CK 13
21-08-2016 German Winner, Leipzig Ursula Heidelberg Champion V1, Anw. Dt. Ch. VDH
20-08-2016 International, Leipzig U. Werner Champion V2, Res.-Anw. Dt. Ch. VDH
31-07-2016 International Split, Kroatien Pedro Sanches Delerue, Portugal Champion Ex1, CAC, Res. CACIB, Kroatisk Champion på dagen
30-07-2016 National Split, Kroatien Tino Pehar, Kroatien Champion Ex1, CAC
29-07-2016 International Split, Kroatien Stefan Sinko, Slovenien Champion Ex1, CAC, CACIB, BOB, International Champion på dagen
28-07-2016 National Split, Kroatien Oliver Simon, Kroatien Champion Ex1, CAC
12-06-2016 National Klatovy, Tjekkiet Miloslav Autersky, Tjekkiet Champion Ex1, CAC, BIK3
28-05-2016 Gruppe 17 - Vejle Torsten Lemmer (BG) Champion EX1, CK, BIK1, KLBV-Cert, KLBCH-Cert, BIM 25
14-05-2016 Latvian Jahressieger, Riga Andrzej Stepinski, Polen Champion EX1, CK, Best brindle male, CAC, Latvian Jahressieger 2016
14-05-2016 National Riga, Letland Irina Poletaeva, Finland Champion EX1, CK, BIK1, CAC, BOS, Latvian Champion
21-11-2015 Gruppe 18 - Viborg Paola Micara Watten (IT) Officielle klasser Champion EX3, CK 12
08-11-2015 International Poznan (PL) Iwona Magdziarska Åben EX1, CWC/CAC, Gold Medal, Res. CACIB, Polsk Champion
07-11-2015 International Poznan (PL) Torsten Lemmer Åben EX1, CWC/CAC, Gold Medal
18-10-2015 International Dortmund (DE) Inge Gerwin Champion V1, Anw. Dt. Ch. (VDH)
17-10-2015 Bundessieger Dortmund (DE) Uwe Werner Champion V2,Res.Anw.Dt.Ch.(VDH)
13-09-2015 Gruppe 8 - Islev/Hvidovre Alex Palacin (ES) Champion EX1, CK, BIK3, KLBV-Cert, KLBCH-Cert 18
12-09-2015 Gruppe 14 - Sydkyst/Ishøj Oliver Erat (AU) Champion EX2, CK, BIK4 15
30-08-2015 International Luxembourg Miklos Levente Champion EX1, CACL, Luxembourg champion
12-07-2015 Estonia Jahressieger Tartu (EE) Radim Fiala Champion EX1, CK, BIK2
11-07-2015 Baltic Winner Tartu (EE) Paula Watten Champion EX1, CK, BIK, CERT, BIR, Baltic Winner, Estisk Champion.
05-07-2015 NKK Trondheim Ilona Onstenk-Schenk Champion EX4, CK
28-06-2015 International Szczecin (PL) Erodotos Neofytou Champion EX2
27-06-2015 National Lubieszyn (PL) Barbara Czaslawska Champion EX2
21-06-2015 Vejen Kurt Nilsson(SE) Champion EX3 10
20-06-2015 Vejen Inese Pablaka(LV) Champion EX1, CK, BIK2, Res. CACIB 20
07-06-2015 Drammen - Norsk Kennel Klubb Torsten Lemmer, Bulgaria Champion EX1, CK, BIK1, CACIB, BIM
06-06-2015 Ås - Norsk Boxer Klubb (NO Årsvinder 2015) Ralf Brinkmann (DE) Champion EX2 CK
09-05-2015 International Dortmund (DE) Angelika Hartmann Champion V1, Anw. Dt. Ch. (VDH) - Schönste Rüde - Klubsiegeranwartschaft - CACIB - Frühjahrssieger 2015
08-05-2015 Europasieger Dortmund (DE) Beate Jodl Champion V3
02-05-2015 BK Østfold Petrus Roosenboom Champion Ex 4. v
05-04-2015 Boxer-Klub Gr. Leipzig Ursula Heidelberg Champion V1, Anw, Dt. Ch. VDH, Goldene klubbmedalje, Klubb Sieger Anw,Schönste Rüde
29-03-2015 Boxer-Klub Gruppe Dieburg Eppertshausen Roland Bebber Champion V1, Anw, Dt. Ch. VDH, Goldene klubbmedalje, DECH
28-03-2015 Luxenburg Kennel Klubb Øystein Eikeseth Champion Ex3
21-02-2015 Bø, Norsk Kennel klub Marit Sunde, Norge Champion Ex 3.v m.ck, BIK3
07-02-2015 Exporama , Norsk Welsh Corgi Klubb Marita Østlund-Holmsten, Sverige Champion Ex 3.v. m.ck, BIK3
16-11-2014 NKK, Lillestrøm. Paula Heikkinen-Lehkonen(FIN) Champion Ex.
14-11-2014 NKK, Lillestrøm.Norsk Vinder Marita Østlund-Holmsten(S) Champion Ex 2.v. m.ck, BIK2, Res Cabib
19-10-2014 Bundessieger Dortmund,Tyskland Carsten Berndt,(DE) Champion V1,Anw.Dt.Ch.VDH (x 2)CACIB, Klubb Sieger Anw,Schönste Rüde
17-10-2014 International Dortmund,Tyskland Walter Fitcher(DE) Champion V2, Res Anw - Dt. Ch. VDH
17-08-2014 NKK, International Oslo Andrew Burt(AUS) Champion Ex 1.v. m.ck. BIK2,Res.Cacib
10-08-2014 Gruppe 20 - Aalborg Zsofia Varszegi(H) Champion EX1, CK, BIK2, KLBCH-Cert 20
09-08-2014 Gruppe 20 - Aalborg Angelika Hartmann(DE) Champion EX1, CK, BIK2, KLBCH-Cert 20
06-07-2014 N.BK, Trondheim Stefan Sinko,(SVN) Champion EX 3.v
05-07-2014 N.BK, Trondheim Juta Haranen,(EST) Champion EX 2.v.m.Ck,BIK4
01-06-2014 Drammen, NKK, Norge Gerhard O´shea(S) Åben Ex. 1.vinder m.ck BIK2, Cert. Res.Cabib.
31-05-2014 Ås Oslo, Norsk Årsvinder Knut Andersen(N) Åben Ex. 1.vinder m. ck
25-05-2014 Atibox Wroclaw, Polen Andrea Cucnik(SVN) Zwischen Klasse Ex
11-05-2014 VDH Dortmund International Ralf Brinkmann(DE) Zwischen Klasse Ex. 2 V.Res.Anw.Dt.Ch.VDH
10-05-2014 VDH Dortmund Europassieger Peter Holtzhausen(DE) Zwischen Klasse Ex. 2 V.Anw.Dt.Ch.VDH
01-05-2014 Svensk BK Ørebro Anna Bogucka (P) Unghund Klasse Ex,1.vinder,CK,BIK1,BIM
23-03-2014 BK Osnabruck Ursula Heidelberg(DE) Zwischen Klasse V1,Anw-Dt.Ch(VDH)Goldene Klubmedaile
16-03-2014 NKK Kristiansand Pedro Sanches Delerue(PT) Unghund Klasse Ex, 1.vinder
22-02-2014 Bø, Telemark,NKBK Jørgen Hindse (DK) Unghund Klasse Ex1,ck, BIK4, Res.Cert.
08-02-2014 Exporama, Oslo, NKBK Linda Carnaby (GB) Unghund Klasse Ex 1, ck, BIK, 2,Cert.
23-11-2013 Gruppe 18 - Viborg Peter Holzhausen (DE) Junior EX2, CK, BIK2, Res. Cert 18
16-11-2013 Lillestrøm, No Mia Sandgren Junior VG
11-11-2013 Mielna/Kozalina, PL Maria Bruska Intermediate Ex 1 V,Gold Medal,CWC/CAC BOB
10-11-2013 Karlsruhe. DE Beate Jodl Jugend SG1, Anw Dt Jug Ch VDH
09-11-2013 Karlsruhe. DE Angelika Hartmann Jugend SG1,Anw Dt Jug Ch VDH, Anw Dt jug Ch BK, Jugendsieger Karlsruhe, Goldene Klubmedaille
03-11-2013 Herning - (DKV) Hanne Laine Jensen, DK Junior EX2 11
02-11-2013 Herning Carsten Birk (DK) Junior EX1, CK, BIK3, Cert 21
12-10-2013 Dortmund,DE Beate Spelsberg Jugend SG1,Anw.Dt.Jug.Ch VDH, Goldene Klubmedaille
11-10-2013 Bundessieger Dortmund,DE Ralf Brinkmann Jugend SG2, Res.Anw,Dt.Jug Ch VDH, Goldene Klubmedaille
21-09-2013 Ballerup - KBHV. Andrzej Stepinski (PL) Junior EX1, CK, BIK2, Cert 23
19-09-2013 Jahressieger - Düsseldorf Carsten Berndt Jugend SG2, Res.-Anw. Dt. Jug. Ch. (VDH) - Goldene Klubmedaille
07-09-2013 VDH Rostock Orietta Zilli Jugend SG2, Res.-Anw. Dt. Jug. Ch. (VDH)
01-09-2013 Gruppe 8 - Islev Nigel Rallings (GB) Junior EX1, CK, BIK4, Årsvinder 2013 Junior Han 17
31-08-2013 Gruppe 8 - Islev Beate Jodl (DE) Junior EX1, CK, BIK1, Cert, KLBV-Cert, BIR 30
24-08-2013 NKK - Norsk Kennel Klub, Oslo Karl-Erik Johansson Junior EX1
04-08-2013 VDH Bremen Tamas Jakkel Jugend SG1, Anw. Dt. Jgd. Ch. CDH
03-08-2013 VDH Bremen Ralf Brinkmann Jugend SG1, Anw. Dt. Jug. Ch. VDH - Bester Jugendrüde
27-07-2013 NKK - Norsk Boxerklubb Østfold Norma Anne Knox Junior EX1, CK, BHK3, Res. Cert
16-06-2013 BK Aurich Angelika Hartmann (DE) Jugend SG1, VDH Anw., BK Anw., BIK1, VDH Jugend-Champion
02-06-2013 Årsvinner utstilling - Norsk Boxerklubb Uwe Werner Unghund EX1, CK, Norsk årsvinner unghund 2013, BIK4
01-06-2013 International Norsk Kennel Klubb Luis Pinto Teixeria Unghund EX1, CK
18-05-2013 Atibox, Ungarn Danijel Boros Djevi Junior EX3
17-05-2013 World Dog Show, Ungarn Milos A. Lucic Junior EX2
12-05-2013 VDH-Europasieger - Dortmund Ursela Heidelberg (DE) Jugend SG1, VDH, Anw. VDH-EUROPA-JUGENDSIEGER
28-04-2013 Letohallen - Norsk Dobermann Klubb Svein Bjarne Helgesen (NO) Junior EX1, CK, Beste junior hannhund, BIK2, Cert.
27-04-2013 Letohallen - Norsk Berner Sennenhundklubb Carsten Birk (DK) Junior EX1, CK, Beste junior hannhund, BIK3, Res. Cert
20-04-2013 BK Gruppe Darup Inge Gerwin (DE) Junior EX1, CK, BIK2, Res. Cert 20
16-03-2013 Sørlandshallen Kristiansand Per Kristian Andersen (NO) Junior Good
10-03-2013 VDH International Offenburg Ursula Heidelberg Junior SG1, Anw. Dt. Jgd. Ch (VDH)
10-02-2013 Exporama Igor Mioc (CRO) Hvalp 1-BHK 1, BIR, BIG 1
09-02-2013 Exporama Hans-Erhard Gruttner (DE) Hvalp 1-BHK 1, BIR, BIG 1, BIS 4
19-01-2013 Sandefjord Hundeklub Lesley E. Hiltz (US) Hvalp 1. pr. 1. pr .- BIR
29-12-2012 Norsk Dobermann klub Joan Walsh (IRL) Hvalp 1. pr. 1. pr. - BIM
24-11-2012 BK Gruppe Viborg Ingrid Anderson (SE) Baby L 0
10-11-2012 Kongsberghallen, Norge Rui Olivieria, Portugal Baby 1. pr. 1. pr BIM
28-10-2012 Letohallen, Norge Branislav Rajic (SLO) Baby 1. pr. 1.pr BIR
27-10-2012 Letohallen, Norge Vera Hübenthal (NO) Baby 1. pr. 1.pr. BIR
21-10-2012 Letohallen, Norge Ligita Zake (LV) Baby 1. pr. 1.pr. BIR

Prøveresultater

Dato Sted Dommer Prøve Resultat Point
23-09-2017 DM BK Gr. Slangerup Knud Rasmussen IPO-1 A:  71    B:  52    C:  75    Sum =  198    
26-11-2016 Bk Oldenlaug Ingolf Roskosch AD 2
19-11-2016 Bk Becklingh Here Peter Krafczyk IPO-1 A:  88    B:  74    C:  91    Sum =  253     5
25-09-2016 Hsc Lohne Nicole Raddatz BH 2