Grundinfo Stamtavle Avlskåring Mentalbeskrivelse Resultater
Von Ellinghaus Bozzz
AK, BH, AD, ZTP, IPO 1, NUCH, DKCH, SECH, NORDCH, DEVDHCH, LVCH, KLBCH, HRCH, BBCA W`15, EECH, LUCH, PLCH, CZCH, KLBV(BK)16, INTCH(U)
BK DEJGCH, EUJGSG 2013, VDH DEJGCH, NO Årsvinner Unghund 2013, DK Juniorårsvinder 2013, Latvian Jahressieger 2016, Annual Trophy Winner 2017

Udstillingsresultater

Dato Sted Dommer Klasse Præmiering Point
05-11-2017 Herning, Dansk Vinder Karl - Erik Johansson, Sverige Brugshund EX1, CK, BIK3 18
04-11-2017 Herning John J Walsh, Irland Brugshund EX1, CK 15
24-09-2017 Københavnsvinder Birgitte Schjøth, Danmark Champion EX 8
17-09-2017 Jahressieger, Aachen Dick-Jakob Baars, Holland Gebrauchshundklasse V
27-08-2017 Gruppe 8 - Islev/Hvidovre Jiri Suchy (CZ) Brugshund EX1, CK, BIK2 20
26-08-2017 Gruppe 8 - Islev/Hvidovre Jaromir Spicera (CZ): Brugshund EX1, CK, BIK2 20
13-08-2017 Boxer SM, Tånga, Sverige Daniel Boros Djevi, Serbien Bruksklasse Ex1, CK
06-08-2017 BK Agder, Norge Margot Egeblad Brugsklassen Ex1, CK, BHK1, BIR
18-06-2017 BK Ørkelljunga, Sverige Juta Haranen Brugsklassen Ex1, CK, 1 BHK, Cert, BIR, Svensk Champion og Nordisk Champion på dagen
11-06-2017 Annual Trophy Show, Hannover Walther Fichter Gebrauchshundklasse V1, Anw. Dt. Ch VDH, Schönste Rüde, CACIB, BOS, Klubsieger Anw. BK, VDH Annual Trophy Winner 2017
03-06-2017 BK Lerum, Sverige Anna Bogucka, PL Brugsklassen Ex2, CK, BIK2, Res. Cert
30-04-2017 Gr. Tarp, Tyskland Ginette Hufschmid, Schweiz Sieger V1, Anw.Dt. Ch. (VDH) Anw. Klubsieger (BK) Res.
28-08-2016 Gruppe 20 - Aalborg Ursula Heidelberg (DE) Champion EX1, CK, BIK2 20
27-08-2016 Gruppe 20 - Aalborg Radim Fiala (CZ) Champion EX2, CK 13
21-08-2016 German Winner, Leipzig Ursula Heidelberg Champion V1, Anw. Dt. Ch. VDH
20-08-2016 International, Leipzig U. Werner Champion V2, Res.-Anw. Dt. Ch. VDH
31-07-2016 International Split, Kroatien Pedro Sanches Delerue, Portugal Champion Ex1, CAC, Res. CACIB, Kroatisk Champion på dagen
30-07-2016 National Split, Kroatien Tino Pehar, Kroatien Champion Ex1, CAC
29-07-2016 International Split, Kroatien Stefan Sinko, Slovenien Champion Ex1, CAC, CACIB, BOB, International Champion på dagen
28-07-2016 National Split, Kroatien Oliver Simon, Kroatien Champion Ex1, CAC
12-06-2016 National Klatovy, Tjekkiet Miloslav Autersky, Tjekkiet Champion Ex1, CAC, BIK3
28-05-2016 Gruppe 17 - Vejle Torsten Lemmer (BG) Champion EX1, CK, BIK1, KLBV-Cert, KLBCH-Cert, BIM 25
14-05-2016 Latvian Jahressieger, Riga Andrzej Stepinski, Polen Champion EX1, CK, Best brindle male, CAC, Latvian Jahressieger 2016
14-05-2016 National Riga, Letland Irina Poletaeva, Finland Champion EX1, CK, BIK1, CAC, BOS, Latvian Champion
21-11-2015 Gruppe 18 - Viborg Paola Micara Watten (IT) Officielle klasser Champion EX3, CK 12
08-11-2015 International Poznan (PL) Iwona Magdziarska Åben EX1, CWC/CAC, Gold Medal, Res. CACIB, Polsk Champion
07-11-2015 International Poznan (PL) Torsten Lemmer Åben EX1, CWC/CAC, Gold Medal
18-10-2015 International Dortmund (DE) Inge Gerwin Champion V1, Anw. Dt. Ch. (VDH)
17-10-2015 Bundessieger Dortmund (DE) Uwe Werner Champion V2,Res.Anw.Dt.Ch.(VDH)
13-09-2015 Gruppe 8 - Islev/Hvidovre Alex Palacin (ES) Champion EX1, CK, BIK3, KLBV-Cert, KLBCH-Cert 18
12-09-2015 Gruppe 14 - Sydkyst/Ishøj Oliver Erat (AU) Champion EX2, CK, BIK4 15
30-08-2015 International Luxembourg Miklos Levente Champion EX1, CACL, Luxembourg champion
12-07-2015 Estonia Jahressieger Tartu (EE) Radim Fiala Champion EX1, CK, BIK2
11-07-2015 Baltic Winner Tartu (EE) Paula Watten Champion EX1, CK, BIK, CERT, BIR, Baltic Winner, Estisk Champion.
05-07-2015 NKK Trondheim Ilona Onstenk-Schenk Champion EX4, CK
28-06-2015 International Szczecin (PL) Erodotos Neofytou Champion EX2
27-06-2015 National Lubieszyn (PL) Barbara Czaslawska Champion EX2
21-06-2015 Vejen Kurt Nilsson(SE) Champion EX3 10
20-06-2015 Vejen Inese Pablaka(LV) Champion EX1, CK, BIK2, Res. CACIB 20
07-06-2015 Drammen - Norsk Kennel Klubb Torsten Lemmer, Bulgaria Champion EX1, CK, BIK1, CACIB, BIM
06-06-2015 Ås - Norsk Boxer Klubb (NO Årsvinder 2015) Ralf Brinkmann (DE) Champion EX2 CK
09-05-2015 International Dortmund (DE) Angelika Hartmann Champion V1, Anw. Dt. Ch. (VDH) - Schönste Rüde - Klubsiegeranwartschaft - CACIB - Frühjahrssieger 2015
08-05-2015 Europasieger Dortmund (DE) Beate Jodl Champion V3
02-05-2015 BK Østfold Petrus Roosenboom Champion Ex 4. v
05-04-2015 Boxer-Klub Gr. Leipzig Ursula Heidelberg Champion V1, Anw, Dt. Ch. VDH, Goldene klubbmedalje, Klubb Sieger Anw,Schönste Rüde
29-03-2015 Boxer-Klub Gruppe Dieburg Eppertshausen Roland Bebber Champion V1, Anw, Dt. Ch. VDH, Goldene klubbmedalje, DECH
28-03-2015 Luxenburg Kennel Klubb Øystein Eikeseth Champion Ex3
21-02-2015 Bø, Norsk Kennel klub Marit Sunde, Norge Champion Ex 3.v m.ck, BIK3
07-02-2015 Exporama , Norsk Welsh Corgi Klubb Marita Østlund-Holmsten, Sverige Champion Ex 3.v. m.ck, BIK3
16-11-2014 NKK, Lillestrøm. Paula Heikkinen-Lehkonen(FIN) Champion Ex.
14-11-2014 NKK, Lillestrøm.Norsk Vinder Marita Østlund-Holmsten(S) Champion Ex 2.v. m.ck, BIK2, Res Cabib
19-10-2014 Bundessieger Dortmund,Tyskland Carsten Berndt,(DE) Champion V1,Anw.Dt.Ch.VDH (x 2)CACIB, Klubb Sieger Anw,Schönste Rüde
17-10-2014 International Dortmund,Tyskland Walter Fitcher(DE) Champion V2, Res Anw - Dt. Ch. VDH
17-08-2014 NKK, International Oslo Andrew Burt(AUS) Champion Ex 1.v. m.ck. BIK2,Res.Cacib
10-08-2014 Gruppe 20 - Aalborg Zsofia Varszegi(H) Champion EX1, CK, BIK2, KLBCH-Cert 20
09-08-2014 Gruppe 20 - Aalborg Angelika Hartmann(DE) Champion EX1, CK, BIK2, KLBCH-Cert 20
06-07-2014 N.BK, Trondheim Stefan Sinko,(SVN) Champion EX 3.v
05-07-2014 N.BK, Trondheim Juta Haranen,(EST) Champion EX 2.v.m.Ck,BIK4
01-06-2014 Drammen, NKK, Norge Gerhard O´shea(S) Åben Ex. 1.vinder m.ck BIK2, Cert. Res.Cabib.
31-05-2014 Ås Oslo, Norsk Årsvinder Knut Andersen(N) Åben Ex. 1.vinder m. ck
25-05-2014 Atibox Wroclaw, Polen Andrea Cucnik(SVN) Zwischen Klasse Ex
11-05-2014 VDH Dortmund International Ralf Brinkmann(DE) Zwischen Klasse Ex. 2 V.Res.Anw.Dt.Ch.VDH
10-05-2014 VDH Dortmund Europassieger Peter Holtzhausen(DE) Zwischen Klasse Ex. 2 V.Anw.Dt.Ch.VDH
01-05-2014 Svensk BK Ørebro Anna Bogucka (P) Unghund Klasse Ex,1.vinder,CK,BIK1,BIM
23-03-2014 BK Osnabruck Ursula Heidelberg(DE) Zwischen Klasse V1,Anw-Dt.Ch(VDH)Goldene Klubmedaile
16-03-2014 NKK Kristiansand Pedro Sanches Delerue(PT) Unghund Klasse Ex, 1.vinder
22-02-2014 Bø, Telemark,NKBK Jørgen Hindse (DK) Unghund Klasse Ex1,ck, BIK4, Res.Cert.
08-02-2014 Exporama, Oslo, NKBK Linda Carnaby (GB) Unghund Klasse Ex 1, ck, BIK, 2,Cert.
23-11-2013 Gruppe 18 - Viborg Peter Holzhausen (DE) Junior EX2, CK, BIK2, Res. Cert 18
16-11-2013 Lillestrøm, No Mia Sandgren Junior VG
11-11-2013 Mielna/Kozalina, PL Maria Bruska Intermediate Ex 1 V,Gold Medal,CWC/CAC BOB
10-11-2013 Karlsruhe. DE Beate Jodl Jugend SG1, Anw Dt Jug Ch VDH
09-11-2013 Karlsruhe. DE Angelika Hartmann Jugend SG1,Anw Dt Jug Ch VDH, Anw Dt jug Ch BK, Jugendsieger Karlsruhe, Goldene Klubmedaille
03-11-2013 Herning - (DKV) Hanne Laine Jensen, DK Junior EX2 11
02-11-2013 Herning Carsten Birk (DK) Junior EX1, CK, BIK3, Cert 21
12-10-2013 Dortmund,DE Beate Spelsberg Jugend SG1,Anw.Dt.Jug.Ch VDH, Goldene Klubmedaille
11-10-2013 Bundessieger Dortmund,DE Ralf Brinkmann Jugend SG2, Res.Anw,Dt.Jug Ch VDH, Goldene Klubmedaille
21-09-2013 Ballerup - KBHV. Andrzej Stepinski (PL) Junior EX1, CK, BIK2, Cert 23
19-09-2013 Jahressieger - Düsseldorf Carsten Berndt Jugend SG2, Res.-Anw. Dt. Jug. Ch. (VDH) - Goldene Klubmedaille
07-09-2013 VDH Rostock Orietta Zilli Jugend SG2, Res.-Anw. Dt. Jug. Ch. (VDH)
01-09-2013 Gruppe 8 - Islev Nigel Rallings (GB) Junior EX1, CK, BIK4, Årsvinder 2013 Junior Han 17
31-08-2013 Gruppe 8 - Islev Beate Jodl (DE) Junior EX1, CK, BIK1, Cert, KLBV-Cert, BIR 30
24-08-2013 NKK - Norsk Kennel Klub, Oslo Karl-Erik Johansson Junior EX1
04-08-2013 VDH Bremen Tamas Jakkel Jugend SG1, Anw. Dt. Jgd. Ch. CDH
03-08-2013 VDH Bremen Ralf Brinkmann Jugend SG1, Anw. Dt. Jug. Ch. VDH - Bester Jugendrüde
27-07-2013 NKK - Norsk Boxerklubb Østfold Norma Anne Knox Junior EX1, CK, BHK3, Res. Cert
16-06-2013 BK Aurich Angelika Hartmann (DE) Jugend SG1, VDH Anw., BK Anw., BIK1, VDH Jugend-Champion
02-06-2013 Årsvinner utstilling - Norsk Boxerklubb Uwe Werner Unghund EX1, CK, Norsk årsvinner unghund 2013, BIK4
01-06-2013 International Norsk Kennel Klubb Luis Pinto Teixeria Unghund EX1, CK
18-05-2013 Atibox, Ungarn Danijel Boros Djevi Junior EX3
17-05-2013 World Dog Show, Ungarn Milos A. Lucic Junior EX2
12-05-2013 VDH-Europasieger - Dortmund Ursela Heidelberg (DE) Jugend SG1, VDH, Anw. VDH-EUROPA-JUGENDSIEGER
28-04-2013 Letohallen - Norsk Dobermann Klubb Svein Bjarne Helgesen (NO) Junior EX1, CK, Beste junior hannhund, BIK2, Cert.
27-04-2013 Letohallen - Norsk Berner Sennenhundklubb Carsten Birk (DK) Junior EX1, CK, Beste junior hannhund, BIK3, Res. Cert
20-04-2013 BK Gruppe Darup Inge Gerwin (DE) Junior EX1, CK, BIK2, Res. Cert 20
16-03-2013 Sørlandshallen Kristiansand Per Kristian Andersen (NO) Junior Good
10-03-2013 VDH International Offenburg Ursula Heidelberg Junior SG1, Anw. Dt. Jgd. Ch (VDH)
10-02-2013 Exporama Igor Mioc (CRO) Hvalp 1-BHK 1, BIR, BIG 1
09-02-2013 Exporama Hans-Erhard Gruttner (DE) Hvalp 1-BHK 1, BIR, BIG 1, BIS 4
19-01-2013 Sandefjord Hundeklub Lesley E. Hiltz (US) Hvalp 1. pr. 1. pr .- BIR
29-12-2012 Norsk Dobermann klub Joan Walsh (IRL) Hvalp 1. pr. 1. pr. - BIM
24-11-2012 BK Gruppe Viborg Ingrid Anderson (SE) Baby L 0
10-11-2012 Kongsberghallen, Norge Rui Olivieria, Portugal Baby 1. pr. 1. pr BIM
28-10-2012 Letohallen, Norge Branislav Rajic (SLO) Baby 1. pr. 1.pr BIR
27-10-2012 Letohallen, Norge Vera Hübenthal (NO) Baby 1. pr. 1.pr. BIR
21-10-2012 Letohallen, Norge Ligita Zake (LV) Baby 1. pr. 1.pr. BIR

Prøveresultater

Dato Sted Dommer Prøve Resultat Point
23-09-2017 DM BK Gr. Slangerup Knud Rasmussen IPO-1 A:  71    B:  52    C:  75    Sum =  198    
26-11-2016 Bk Oldenlaug Ingolf Roskosch AD 2
19-11-2016 Bk Becklingh Here Peter Krafczyk IPO-1 A:  88    B:  74    C:  91    Sum =  253     5
25-09-2016 Hsc Lohne Nicole Raddatz BH 2